Nurkowanie to przyjemna i bezpieczna pasja

Odkryj tajniki podwodnego świata z doświadczonymi instruktorami i nurkami, którzy swą przygodę z wodą rozpoczęli ponad trzydzieści lat temu.

Cypr, Larnaka. W oczekiwaniu na wypłynięcie z portu, by zanurkować na wraku Zenobia z IPA Divers.

Nurkowanie cieszy się coraz większą i zasłużoną popularnością. Dla wielu osób jest nie tylko metodą  na odreagowanie i miłe spędzenie czasu, ale  stanowi wręcz sposób na życie. Dołącz z nami do grona pasjonatów wielkiego błękitu. Zobacz na własne oczy bajecznie kolorowe rafy Egiptu. Poczuj adrenalinę eksplorując bałtyckie wraki.

Cypr, nurkowanie na wraku Zenobia z IPA Divers

Nurkowanie rozpocznij pod okiem doświadczonych specjalistów na Cyprze. Taką możliwość oferuje Klub Nurkowy OSAO COMMANDO, gdzie byli oficerowie jednostki GROM, szybko zapoznają Cię z tajnikami bezpiecznego nurkowania. A następny etap to wspólne wyprawy do Egiptu, Grecji, Macedonii i na Bornholm. Na otwarte wody polskich jezior. I wiele innych wspaniałych przygód!

Podwodne znalezisko na Cyprze

Jezioro Hańcza. Ulubione miejsce nurków technicznych i fantastyczna miejscówka wakacyjna

Jezioro Hańcza leży w pobliżu Suwałk, na terenie  Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Od 1963 r. jezioro Hańcza wraz ze skarpą jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym.

Jezioro Hańcza i Błaskowizna gdzie się zatrzymujemy. Gościnny pensjonat i baza techniczna Banana DIvers

Jest najgłębszym jeziorem w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Najczęściej podawana w literaturze maksymalna głębokość jeziora wynosi 108,5 m, dodatkowo przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza. Jezioro ma powierzchnię 311,4 ha, średnią głębokość 38,7 m, długość 4530 m.


W 1974 Hańcza została wpisana na listę Projektu Aqua UNESCO, z powodu głębokości, a zarazem dzięki wysokim, podwodnym ścianom, utworzonym ze zwięzłych osadów polodowcowych.

Rzeczywiście podwodny krajobraz Hańczy zapiera dech w piersiach, również z powodu bardzo dobrej widoczności. Wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości.
Niezwykłe są ścianki w których miętusy wygrzebują swoje norki oraz nagromadzenie głazów. Momentami  jest tak znaczne, że sprawiają wrażenie celowo ułożonych (niekiedy grubość warstwy przekracza 2 m). Dno jeziora jest o znacznym nachyleniu (około 12°).

Przybrzeżny litoral jest jednak bardzo malowniczy ze względu na jaskrawo zielone pola moczarki, ramienicy, miętusy, sieje wigierskie, sielawy, polujące szczupaki i złote raki.
Raki nieboraki, te najrzadsze, polskie raki są w Hańczy bardzo popularne
Zachody słońca nad Błaskowizną są niesamowicie widokowe
Do nurkowania przystąp. W tle las bukowy nad samą wodą.
Las zwiesza się nad samymi wodami Hańczy. Wejście na nurkowanie to wspaniały moment
Jeszcze kilka słów przed…
i obowiązkowe selfie 🙂 w tle wejście do wody z parkingu przy plaży
jak widać zejście jest bardzo łagodne
jest OKI pod wodą….
i nad wodą… Zmęczeni nocnymi gonitwami Tygrys i Rex odpoczywają
Nurkowanie łączy rodzinne pokolenia. Tutaj… 40 lat różnicy 🙂
DM i nurek techniczny Mła
Zabytkowe dłubanki z X wieku, leżą na głębokości ok 36 metrów

W jeziorze nurkuje się z kilku parkingów leżących and samą woda, są to bardzo malownicze miejsca, gdzie las bukowo-lipowy dochodzi do samej wody, a jednocześnie dorodny bór świerkowy  wznosi się na wysokich skarpach.

Dojazd do nurkowisk prowadzi przez pofałdowane wzgórza usiane  licznymi głazami, niektóre mają kilka metrów szerokości. Wśród nich pasą się prawie cały rok wielkie szare i rude krowy oraz konie. Zwierzaki są bardzo ciekawskie i z chęcią podchodzą do drogi, by z bliska przyjrzeć się licznym rowerzystom, piechurom i oczywiście nurkom.

Plaża nad jeziorem Hańcza, po drodze na nurkowisko i w pobliżu naszego pensjonatu

Okolice Błaskowizny, gdzie działa najlepsza w Polsce baza techniczna Banana Divres, to wspaniałe miejsce na rodzinne wakacje.

Wakacje rodzinne w pełnej krasie 🙂

Można jeździć na rowerach wyznaczonymi szlakami, podziwiać niesamowite głazowiska (jedyne takie w Polsce), korzystać z plaży nad jeziorem, zwiedzać malownicze Podlasie i jego atrakcje.
Widok na jezioro Hańcza z góry Zamkowej
Pokonany i ujarzmiony 🙂

No i przede wszystkim nurkować!

Petra w Jordanii. Ukryta perła pustyni.

Największą atrakcją dla odwiedzających Jordanię jest zaliczana do ośmiu cudów świata Petra. To ukryte na pustyni miasto w całości wykute jest w skałach. Byliśmy. To niesamowite przeżycie i to nie tylko dla Indiany Jonesa, który w filmie   Indiana Jones i ostatnia krucjata dociera to tego magicznego miejsca w poszukiwaniu świętego Graala.

Najsłynniejsze miejsce to znajdująca się u wylotu niesamowitego wąwozu świątynia Al-Chazna zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona” (Chaznat al-Firaun) – wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e. W pewnym sensie jest to sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry wykuty w skałach o różowym odcieniu.

„Skarbiec Faraona”, najsłynniejszy zabytek Petry. To tutaj Indiana Jones szukał Świętego Graala.