Nurkowanie to przyjemna i bezpieczna pasja

Odkryj tajniki podwodnego świata z doświadczonymi instruktorami i nurkami, którzy swą przygodę z wodą rozpoczęli ponad trzydzieści lat temu.

Cypr, Larnaka. W oczekiwaniu na wypłynięcie z portu, by zanurkować na wraku Zenobia z IPA Divers.

Nurkowanie cieszy się coraz większą i zasłużoną popularnością. Dla wielu osób jest nie tylko metodą  na odreagowanie i miłe spędzenie czasu, ale  stanowi wręcz sposób na życie. Dołącz z nami do grona pasjonatów wielkiego błękitu. Zobacz na własne oczy bajecznie kolorowe rafy Egiptu. Poczuj adrenalinę eksplorując bałtyckie wraki.

Cypr, nurkowanie na wraku Zenobia z IPA Divers

Nurkowanie rozpocznij pod okiem doświadczonych specjalistów na Cyprze. Taką możliwość oferuje Klub Nurkowy OSAO COMMANDO, gdzie byli oficerowie jednostki GROM, szybko zapoznają Cię z tajnikami bezpiecznego nurkowania. A następny etap to wspólne wyprawy do Egiptu, Grecji, Macedonii i na Bornholm. Na otwarte wody polskich jezior. I wiele innych wspaniałych przygód!

Podwodne znalezisko na Cyprze

Jezioro Hańcza. Ulubione miejsce nurków technicznych i fantastyczna miejscówka wakacyjna

Jezioro Hańcza leży w pobliżu Suwałk, na terenie  Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Od 1963 r. jezioro Hańcza wraz ze skarpą jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym.

Jezioro Hańcza i Błaskowizna gdzie się zatrzymujemy. Gościnny pensjonat i baza techniczna Banana DIvers

Jest najgłębszym jeziorem w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Najczęściej podawana w literaturze maksymalna głębokość jeziora wynosi 108,5 m, dodatkowo przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza. Jezioro ma powierzchnię 311,4 ha, średnią głębokość 38,7 m, długość 4530 m.


W 1974 Hańcza została wpisana na listę Projektu Aqua UNESCO, z powodu głębokości, a zarazem dzięki wysokim, podwodnym ścianom, utworzonym ze zwięzłych osadów polodowcowych.

Rzeczywiście podwodny krajobraz Hańczy zapiera dech w piersiach, również z powodu bardzo dobrej widoczności. Wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości.
Niezwykłe są ścianki w których miętusy wygrzebują swoje norki oraz nagromadzenie głazów. Momentami  jest tak znaczne, że sprawiają wrażenie celowo ułożonych (niekiedy grubość warstwy przekracza 2 m). Dno jeziora jest o znacznym nachyleniu (około 12°).

Przybrzeżny litoral jest jednak bardzo malowniczy ze względu na jaskrawo zielone pola moczarki, ramienicy, miętusy, sieje wigierskie, sielawy, polujące szczupaki i złote raki.
Raki nieboraki, te najrzadsze, polskie raki są w Hańczy bardzo popularne
Zachody słońca nad Błaskowizną są niesamowicie widokowe
Do nurkowania przystąp. W tle las bukowy nad samą wodą.
Las zwiesza się nad samymi wodami Hańczy. Wejście na nurkowanie to wspaniały moment
Jeszcze kilka słów przed…
i obowiązkowe selfie 🙂 w tle wejście do wody z parkingu przy plaży
jak widać zejście jest bardzo łagodne
jest OKI pod wodą….
i nad wodą… Zmęczeni nocnymi gonitwami Tygrys i Rex odpoczywają
Nurkowanie łączy rodzinne pokolenia. Tutaj… 40 lat różnicy 🙂
DM i nurek techniczny Mła
Zabytkowe dłubanki z X wieku, leżą na głębokości ok 36 metrów

W jeziorze nurkuje się z kilku parkingów leżących and samą woda, są to bardzo malownicze miejsca, gdzie las bukowo-lipowy dochodzi do samej wody, a jednocześnie dorodny bór świerkowy  wznosi się na wysokich skarpach.

Dojazd do nurkowisk prowadzi przez pofałdowane wzgórza usiane  licznymi głazami, niektóre mają kilka metrów szerokości. Wśród nich pasą się prawie cały rok wielkie szare i rude krowy oraz konie. Zwierzaki są bardzo ciekawskie i z chęcią podchodzą do drogi, by z bliska przyjrzeć się licznym rowerzystom, piechurom i oczywiście nurkom.

Plaża nad jeziorem Hańcza, po drodze na nurkowisko i w pobliżu naszego pensjonatu

Okolice Błaskowizny, gdzie działa najlepsza w Polsce baza techniczna Banana Divres, to wspaniałe miejsce na rodzinne wakacje.

Wakacje rodzinne w pełnej krasie 🙂

Można jeździć na rowerach wyznaczonymi szlakami, podziwiać niesamowite głazowiska (jedyne takie w Polsce), korzystać z plaży nad jeziorem, zwiedzać malownicze Podlasie i jego atrakcje.
Widok na jezioro Hańcza z góry Zamkowej
Pokonany i ujarzmiony 🙂

No i przede wszystkim nurkować!

Petra w Jordanii. Ukryta perła pustyni.

Największą atrakcją dla odwiedzających Jordanię jest zaliczana do ośmiu cudów świata Petra. To ukryte na pustyni miasto w całości wykute jest w skałach. Byliśmy. To niesamowite przeżycie i to nie tylko dla Indiany Jonesa, który w filmie   Indiana Jones i ostatnia krucjata dociera to tego magicznego miejsca w poszukiwaniu świętego Graala.

Najsłynniejsze miejsce to znajdująca się u wylotu niesamowitego wąwozu świątynia Al-Chazna zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona” (Chaznat al-Firaun) – wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e. W pewnym sensie jest to sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry wykuty w skałach o różowym odcieniu.

„Skarbiec Faraona”, najsłynniejszy zabytek Petry. To tutaj Indiana Jones szukał Świętego Graala.

Cypr, nurkowanie techniczne na wraku Zenobia

Leżąca na wschodnim wybrzeżu, tętniąca życiem Larnaka jest często mylona z właściwą stolica Cypru Nikozją. Jednak  Larnaka dla nurkowego bractwa na zawsze pozostanie najważniejszym miastem na wyspie, dzięki wrakowi o wdzięcznej nazwie Zenobia, spoczywającemu na dnie zatoki.

Zenobia….czy wrak może być skarbem? Na Cyprze tak!

Jest on oficjalnie sklasyfikowany jako jedno z 10 najlepszych miejsc nurkowych na świecie i czwarte w rankingu najciekawszych w europejskim regionie Morza Śródziemnego.

Wejście do mariny skąd odpływają łodzie nurkowe znajduje się kilkaset metrów od kościoła św. Łazarza i uroczego placyku, pełnego kafejek i sklepików.

To doskonały punkt, by wynająć na kilka dni pokój w rodzinnym pensjonacie i zmierzyć się z legendą wraku Zenobia.

O historii i przyczynach jego zatonięcia krąży wiele wersji, oto najbardziej wiarygodna. Ten szwedzki statek towarowy wypłynął w swój dziewiczy rejs z Malmo do Syrii 4 maja 1980 roku. Na pokładzie jednostki o wyporności 10 000 ton i znajdowała się imponująca zawartość: 108 ogromnych samochodów ciężarowych (w tym Volvo), traktory, przyczepy pełne ładunku przeznaczonego do odbiorców na Bliskim Wschodzie. Po serii problemów z systemem pomp i nieudanej naprawie w greckim Pireus, statek zacumował 3 czerwca w porcie Larnaka, cały czas tracąc prawidłową stabilność. Odholowany z portu na odległość około 1400 metrów, został zakotwiczony w Zatoce Larnaka oczekując na zakończenie prawnego sporu miedzy armatorem o ubezpieczycielem.

Natura niejako sama zdecydowała się rozwiązać problem pozbawionego załogi statku.

W nocy z piątku na sobotę 7 czerwca 1980 roku rozpętała się silna burza i Zenobia wraz z ładunkiem wartym ponad dwieście milionów funtów majestatycznie zatonęła.

Zenobia jest świetnym miejscem dla nurkowania na nitroxie, technicznego i dekompresyjnego, które pozwala zostać zdecydowanie dłużej w jej fascynującym wnętrzu.  

Tym samy rozpoczęła się nurkowa legenda niezwykłego wraku, który oferuje szerokie możliwości  bardzo doświadczonym, jak i średnio zaawansowanym nurkom.

Zenobia spoczywa na głębokości już od 16 do 42 metrów, w spokojnych, zatokowych wodach pozbawionych silnych prądów, czy wysokich fal. Temperatura wody, w zależności od pory roku waha się od 16 stopni w zimie, do 27 stopni latem. Widoczność zaś sięga nawet do 20 metrów. Zenobia jest domem dla wielu gatunków morskiej fauny i flory. Nurkowie często spotykają duże płaszczki (ogończe  – stingrays) grupery, tuńczyki i barakudy.

Ale największe wrażenie robi sam ogromny 178-mio metrowy wrak, z obszernym wnętrzem wypełnionym ładunkiem. W jego w chodzą ciężarówki, wagony i ciągniki.

Do spenetrowania mamy dwa pokłady. Tak więc do środka statku można się dostać  przez  drzwi na rufie i na prawej burcie. Można również zwiedzić – zachowując  wszystkie procedury bezpieczeństwa – maszynownię, by zobaczyć  dwa siedmiocylindrowe silniki zniszczone przez pożar.

Kąt nachylenia Zenobii wynosi 90st dzięki czemu eksploracja wnętrza wraku dostarcza niezwykłych wrażeń. Łatwo się na niego dostać, podróż łodzią z mariny zabiera jedynie 20 minut. Zazwyczaj nurkuje się dwukrotnie z łodzi, która kotwiczy dosłownie nad wrakiem. Natomiast zejście ułatwiają upustówki lub potężny łańcuch.

Zenobia –  o atrakcyjnym wyglądzie i mrocznym wnętrzu

Głębokie nurkowania, w konfiguracji technicznej (twin) odbyliśmy z doskonale znającym wrak Joey`em Ridge, Course Dircetorem. Jest on właścicielem bazy Easy Divers w Protaras.

Była to trwająca tydzień, eksploracja kolejnych poziomów wnętrza Zenobii. Jeśli tylko będziemy pamiętać o zasadzie, że wejście i wyjście jest na poziomie 40 m, natomiast wszystkie ciekawe obiekty we wnętrzu statku, na poziomie ok. 20 m. Dzięki temu orientacja, w nachylonym pod kątem 90 stopni obiekcie, nie powinna nam sprawić trudności. A naprawdę warto odwiedzić mroczne wnętrze Zenobii!

Oprócz obejrzenia maszynowi, do której wpływamy po schodach, można zanurkować w … pralkach, zobaczyć sterty ogromnych kości – tyle pozostało z obgryzanej przez ryby mrożonej wołowiny. A dalej przepłynąć przez łazienki, kajuty, mostek. Nawet można obejrzeć stertę jajek, które leża na dnie w postaci malowniczej piramidy.  Wyjątkowo nas rozbawił widok porządnie skręconej taśmy z gaśnicą, na głębokości ok. 25 m, z ciągle widocznym napisem :”in case of fire”.

Listopadowe nurkowanie w zatoce Larnaka nikogo specjalnie nie zaskoczyło temperaturą wody ok. 24 stopni przy dnie (bo tego się spodziewaliśmy)…A także widocznością, bo już z pokładu statku zobaczyliśmy znajdującą się 16 metrów pod nami burtę.

Emocji przed nurkowaniem, dostarczyła nam obecność na naszej łodzi, wnuka Jeana Custeau, legendy wszystkich nurków… Natomiast pod wodą zadziwiło nas … zachowanie żółwia. Wielki przedstawiciel rzadkiego gatunku Cartetta Caretta towarzyszył nam podczas całego przystanku bezpieczeństwa. Musieliśmy więc przyznać, że ma zdecydowanie lepszą pływalność niż my…

Powolne wynurzenie z wraku z koniecznymi przystankami deko lub safety stop ułatwiają szerokie, metalowe ramy. Dzięki czemu utrudzony nurek może się na kilka, kilkanaście minut przytrzymać. 

Pomiędzy nurkowaniami, na łodzi oferowany jest wielodaniowy lunch. Ale można również wrócić do mariny i nie zdejmując pianki pożywić się w pobliskiej naleśnikarni. Dlatego widok na wpół rozebranego z pianki nurka w neoprenowych butach, z ręcznikiem i czapką na głowie to typowy obrazek w lokalnych knajpkach i supermarketach.

Wieczorem, po nocnym nurkowaniu polecam zatem wizytę w samym centrum przystani, w restauracji rybnej, powszechnie uważanej za najlepszą  w mieście. Rybne meze (co najmniej 30 małych dań z owoców morza) przyrządzane przez kucharzy z „Zephyros” to uczta dla podniebienia. Ale warto zostawić sobie miejsce na deser, glyko sto koutali, czyli owoce i orzechy włoskie w smakowitym syropie.

Nurkowanie rekreacyjne na Zenobii realizujemy razem z IPA Divers.

Zobacz>>>
https://ipadivers.com/galeria/zenobia-cypr

Cypr nad wodą

Powody, dla których warto odwiedzić Cypr

  • Pełny relaks w słońcu, o każdej porze roku
  • Wspaniałe, piaszczyste plaże
  • Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych,
  • Atrakcje dla całej rodziny
  • Warunki dla nurków każdej specjalności, wrak Zenobia,
  • Możliwości aktywnego wypoczynku, rowery, tenis, golf
  • Starożytne zabytki, plaża Afrodyty, Larnaka
  • Akwaparki, tętniące nocnym życiem miasteczka.
Agia Napa to urokliwa nadmorska miejscowość, w której zazwyczaj mieszkamy. Znajduje się na południowo-wschodnim krańcu wyspy, dojazd z lotnika Larnaka wynosi ok 40 min. Dojazd do bazy nurkowej IPA Divers w Protaras ok 10 min.
Cypr, luty, zatoka Green Bay, miejsce naszych nurkowań.
Cypr, luty, nurkowisko Caves

Cypr słynie ze świetnej kuchni. Lunch po nurkowaniu, na świeżym powietrzu w listopadzie, to jest to!

Na Cypr jeździmy od października do kwietnia, kiedy mija upalny i tłoczny sezon. Woda jest ciągle bardzo ciepła (od ok 25 st w listopadzie, do 19 st w lutym), ma wspaniały kolor akwamaryny. Słońce świeci bardzo mocno i aura w niczym nie przypomina mrocznej jesieni i zimy. Jeśli dodamy pyszną kuchnię, kawę po cypryjsku i wyborne drinki w formule all inclusive, to można na prawdę się zrelaksować.

Wszystkie prezentowane zdjęcia pochodzą właśnie z naszych wyjazdów do Agia Napa w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym.

Cypr pod wodą z IPA Divers

Cypr, wyspa słońca i turkusowej wody zachęca przez cały rok temperaturą powyżej 20 stopni. Równie ciepła jest woda, a widoczność powyżej 15 metrów jest normą.

Cypr, zatoka Green Bay
W bazie nurkowej IPA Divers w Protaras

Nasze nurkowania z IPA Divers odbywają się wokół południowo-wschodniej część Cypru. Dojazd z Agia Napa gdzie mieszkamy, do bazy nurkowej w Protaras zajmuje ok 10 min, dojazd na nurkowiska rzadko przekracza 15 minut. Wszystko jest dosłownie w zasięgu ręki.

Południowo-wschodnia część Cypru to wielka obfitość świetnych miejsc nurkowych.

Zazwyczaj rozpoczynamy nurkowania od zatoki Green Bay. Jest to doskonałe miejsce, by zanurzyć się po raz pierwszy pod wodę, a także, by odnowić umiejętności, czy po prostu wypróbować nowy sprzęt i się wyważyć.

Cypr, powrót z nurkowania w Green Bay w styczniu

Największą atrakcją nurkową wokół przylądka Capo Greco są niezwykłe formacje skalne dna morskiego. Możemy tu nurkować wzdłuż schodzącej stromo (na ponad 50 m) ściany z mnóstwem ryb, rozgwiazd,  spotkać mureny i duże gruppery.
Cypr, nurkowanie w miejscu Cyclops i Caves w styczniu

Canyon Cape Greco oferuje fantastyczne arkady skalne i kawerny. Leżący w pobliżu Caves to zespół tuneli o różnej długości i szerokości, zaś w ich pobliżu możemy spotkać żółwie, koniki morskie i czerwone ośmiornice.

Cypr, nurkowania wokół zatoki Green Bay
Wejście z zatoki De Costa w Protaras należy do najłagodniejszych